Województwo świętokrzyskie położone jest w środkowo-południowej części Polski na obszarze Wyżyny Kieleckiej (część środkowa i północno-wschodnia województwa), Niecki Nidziańskiej (część południowa) oraz Wyżyny Przedborskiej (część północno-zachodnia. Wiele osób decydując się na wyjazd w to miejsce decyduje się na bagażnik rowerowy thule.
Świętokrzyskie otoczone jest sześcioma województwami (mazowieckie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, łódzkie) z największymi aglomeracjami miejskimi w Polsce, warszawską, krakowską, katowicką oraz łódzką. Odległość od stolicy województwa do centrum tych aglomeracji mieści się w granicach 120-180 kilometrów. Województwo jest położone między dwoma korytarzami infrastruktury transportowej relacji, wschód-zachód o znaczeniu kontynentalnym (autostrady A2 i A4), oraz na wschód od korytarza relacji północ-południe (autostrada Al). Wtedy warto postawić na bagażnik rowerowy thule czy bagażnik rowerowy thule na dach.
Powierzchnia świętokrzyskiego, jednego z najmniejszych w Polsce to 11 708 km2, stanowi 3,7% obszaru kraju (15 miejsce przed opolskim). Region zamieszkuje 1 288,7 tys. osób (3,4% ludności kraju, 13. miejsce przed Podlaskiem, Opolskiem i Lubuskim). Gęstość zaludnienia jest niższa od przeciętnej w kraju, na 1 km2 przypada 110 osób (11 miejsce), średnio w kraju – 122 osoby, w UE – 112,2 osób na km2.
Województwo należy do najsłabiej zurbanizowanych rejonów w kraju. Sieć osadniczą to 30 miast, oraz 2832 miejscowości wiejskich. Sieć miejska jest stosunkowo dobrze rozmieszczona na całym obszarze, natomiast charakteryzuje się mniejszą gęstością niż w kraju. Przeciętnie jedno miasto w regionie przypada na 389,7 km2, podczas gdy w Polsce na 354,1 km2. Większą od przeciętnej gęstością charakteryzuje się sieć miejscowości wiejskich, na jedną miejscowość wiejską przypada 4,1 km2 (w kraju 5,5 km2). W miastach naszego województwa mieszka tylko 45,5% ludności (15 miejsce), podczas gdy średni w kraju wskaźnik urbanizacji jest wyższy o 15,8 punktów i wynosi 61,7%. W miastach liczących poniżej 10 tys. mieszkańców mieszka 6,3% ludności regionu, od 10-50 tys. – 9,3%, 50-100 tys. – 13,9 %, powyżej 200 tys. (Kielce) – 16,4%.
Świętokrzyskie ma charakter przemysłowo-rolniczy, o wysokim stopniu koncentracji tradycyjnych działów przemysłu, związanych z produkcją oraz obróbką metali, wydobyciem oraz przetwórstwem surowców mineralnych i produkcją artykułów spożywczych. Charakterystyczny jest bardzo wyraźny podział na przemysłową północ oraz rolnicze południe, będące zapleczem dla produkcji ekologicznej żywności, jeżeli chodzi o bagażnik rowerowy thule na klapę. Większość ośrodków miejskich, skupiających znaczącą w skali województwa liczbę miejsc pracy w przemyśle, koncentruje się na obszarze dawnego Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Ma on bogate tradycje związane z przemysłem, głównie wydobywczym i przetwórczym surowców mineralnych (rud żelaza, miedzi, ołowiu).
Południowo-wschodnia część województwa ma w zasadzie rolniczy charakter, związany z występowaniem dobrych gleb rędzinowych, wykształconych na węglanowych skałach kredowych, oraz gleb lessowych Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Obszar ten, pomimo dobrze rozmieszczonej sieci miast, jest znacznie gorzej zurbanizowany ze względu na niższą przeciętną liczbę mieszkańców w poszczególnych ośrodkach, mniejszą koncentrację przedsiębiorczości, w tym przemysłu, a więc mniejszą siłę ich oddziaływania na otoczenie w odniesieniu do bagażnik rowerowy thule. W województwie wydzielonych jest administracyjnie 13 powiatów ziemskich, oraz jedno miasto na prawach powiatu, Kielce, będące powiatem grodzkim, oraz 102 gminy, w tym: 5 miejskich, 25 miejsko-wiejskie i 72 wiejskie.
Województwo świętokrzyskie, zgodnie z unijną nomenklaturą jednostek terytorialnych NUTS, w całości odpowiada regionowi na poziomie NUTS III. Poziom NUTS III jest podstawową jednostką, w odniesieniu do której dystrybuowane będą środki pochodzące z funduszy strukturalnych. Pokrywanie się granic regionu NUTS III z obszarem województwa sprzyja prowadzeniu mobilnej polityki regionalnej oraz efektywnemu wykorzystaniu środków pochodzących z funduszy strukturalnych.
Rolę administracyjnego, kulturalnego oraz gospodarczego centrum regionu pełnią Kielce (209,5 tys. mieszkańców).
W systemie osadniczym kraju, Kielce zaliczone są do krajowych ośrodków równoważenia rozwoju. Funkcje regionalnych ośrodków wzrostu pełnią miasta: Ostrowiec Świętokrzyski (74,5 tys. mieszkańców), Starachowice (53,7 tys.), Skarżysko-Kamienna (49,7 tys.) oraz Sandomierz (25,3 tys.). Dla zrównoważonego rozwoju całego regionu konieczny jest wzrost ekonomiczny oraz rozwój społeczny takich ośrodków miejskich, jak: Końskie, Włoszczowa, Jędrzejów, Pińczów, Busko Zdrój, Kazimierza Wielka, Staszów i Opatów.