dom

Drewniane schody – idealne wyposażenie do każdego domu

Drewniane schody są ozdobą każdego domu, gdzie idealnie można je dopasować.

Drewniane schody – na co zwrócić uwagę?

Kiedyś przejścia pomiędzy piętrami stanowiły funkcję wyłącznie praktyczną – miały być wytrzymałe, a ich wygląd nie miał większego znaczenia. Ukrywano je w ciasnych i ciemnych klatkach lub przykrywano wykładziną, by nie rzucały się w oczy. Z czasem jednak dostrzeżono ich potencjał jako atrakcyjnego elementu aranżacji wnętrz. Szczególnie pokochano w tej roli drewniane schody, które potrafią dopasować się do każdego pomieszczenia. 

Stopnie drewniane posiadają wiele zalet, które sprawiają, że mimo dość wysokiej ceny jest to wybór w wielu domach. Przede wszystkim, jest to doskonała inwestycja na długie lata – przejścia wykonane z tego naturalnego materiału posiadają bardzo wysoką odporność na zniszczenia i ścieranie, dzięki czemu może służyć w doskonałym stanie nawet kilkadziesiąt lat. Sprawia to, że mogą być intensywnie używane przez całe pokolenia i wciąż doskonale sprawdzać się w swojej roli. 

Drewniane schody to także wyjątkowa ozdoba każdego wnętrza – niezależnie, czy są to schody nowoczesne, czy klasyczne, nie można zaprzeczyć ich atrakcyjnemu wyglądowi, który wiele wnosi do aranżacji pomieszczenia. Doskonale sprawdzają się przy innych materiałach, jak metal czy szkło, dzięki czemu można je wpasować w każdy nowoczesny wystrój. Są także wręcz stworzone dla wnętrz klasycznych, którym dodają elegancji i uroku.  

Duży wybór kolorystyki i odcieni drewna to również ogromna zaleta, pozwalająca na stworzenie dowolnej aranżacji wnętrz. Ciemne pomieszczenia można rozjaśnić schodami z jasnego materiału, natomiast jasnym nadać zupełnie innego charakteru dzięki ciemnemu drewnu. Tak szeroki wachlarz opcji sprawia, że każdy znajdzie model odpowiadający jego wizji wystroju wnętrz.  

Drewniane schody – zalety

Oczywiście tego typu przejścia na piętra mogą występować w dowolnych rozmiarach, kształtach i typach – można zdecydować się na schody zabiegowe, policzkowe, proste czy gięte, dopasowując je do swoich preferencji oraz planów budowy domu i układu jego pomieszczeń. Tak duży wybór umożliwia stworzenie dowolnej aranżacji i nieograniczone wprost możliwości odnośnie układu budynku.

Niewątpliwą zaletą drewnianych stopni jest również komfort ich użytkowania, wpływający na dużą ergonomiczność. Naturalny materiał jest ciepły, dzięki czemu można chodzić po nim nawet na boso, bez konieczności przykrywania go dywanem czy wykładziną. W przypadku przejść betonowych czy metalowych nie ma takiej możliwości, dlatego drewniane schody stanowią najlepsze rozwiązanie do domów jednorodzinnych – zapewnią bowiem komfort całej rodzinie.  

Dopasowanie tego typu przejść do danej aranżacji jest bardzo proste ze względu na wybór możliwości wykończenia – stopnie mogą pozostać w stanie surowym lub polakierowanym, co uwydatni ich ciekawą teksturę i będzie dodatkową ozdobą dla wnętrza. Można je również pomalować na dowolny kolor, dzięki czemu będą stanowić bardzo ciekawy element aranżacji, dopasowany do niej pod każdym względem lub przeciwnie – wyróżniający się na tle pozostałych kolorów w pomieszczeniach.