Geokompozyt – wzmacnianie gruntu pod budowę dróg

Geokompozyt to pomoc w budowie dróg najwyższej jakości.

Geokompozyt

Geokompozyt znajduje zastosowanie przy pracach budowlanych, związanych z powstawaniem dróg, parkingów oraz innych przestrzeni komunikacyjnych. Należy do geosyntetyków, czyli materiałów polimerowych, które ze względu na swoją wytrzymałość i właściwości są coraz częściej wykorzystywane przy pracach budowlanych. Znacznie upraszczają kładzenie nawierzchni ze względu na wzmacnianie podłoża bez konieczności stosowania innych, bardziej kosztownych i czasochłonnych rozwiązań. 

Geokompozyt, czyli podział na grupy

Geosyntetyki dzielą się na siedem głównych kategorii, wśród których jedną jest właśnie geokompozyt. Materiały te są wykorzystywane do różnego typu zadań, w zależności od ich właściwości i cech. Wszystkie posiadają bardzo dużą odporność na zniszczenia, a przy tym są bezpieczne dla środowiska naturalnego, co zwiększa możliwości ich wykorzystywania – mogą być stosowane bezpośrednio na gruncie, również w lasach czy innych przestrzeniach.

Pierwszą grupą geosyntetyków są geowłókniny, czyli materiały stworzone z włókien polipropylenowych lub poliestrowych. Są wysoce przepuszczalne dla wody, dzięki czemu mogą stanowić filtry w instalacjach różnego typu. Wykorzystuje się je także do odseparowywania poszczególnych warstw konstrukcji lub w celach ochronnych.  

Kolejną grupą są geotkaniny, które wykonuje się z pasm polietylenowych, polipropylenowych lub poliestrowych. Są bardzo wytrzymałe, dlatego wykorzystuje się je jako warstwy wzmacniające. Sprawdzają się przy budowie dróg lub zboczy, mogą także stanowić część systemu odprowadzającego wodę.  

Następną grupą są geosiatki, czyli materiał z tworzyw sztucznych, jak włókna szklane, poliester, polietylen czy polipropylen, które są ze sobą tkane lub zgrzewane w specjalny sposób. Mają kształt siatki o niewielkich oczkach. Są bardzo wytrzymałe, doskonale zatrzymują kruszywa i mocno się ich trzymają. Doskonale sprawdzają się jako materiały wzmacniające dla konstrukcji ziemnych wykonanych z kruszyw różnego typu. Ponieważ są bardzo sztywne, ich montaż jest prosty i nie wymaga stosowania dodatkowych technologii, by położyć je i zabezpieczyć w wybranym miejscu. 

Geokraty, inaczej geosiatki komórkowe, to kolejna grupa geosyntetyków – opierają się na siatkach, które są łączone w specjalne komórki, w których zamieszcza się wypełnienie – najczęściej jest to żwir albo piasek. Stosuje się je tam, gdzie grunt odznacza się słabą nośnością – solidnie go wzmacniając, umożliwiając wykonanie na nim prac budowlanych różnego typu. Pomagają przy budowie bardzo wytrzymałych nawierzchni, przeznaczonych pod duże obciążenia.  

Geomembrany to materiały nieprzepuszczalne, które pozwalają na izolację poszczególnych warstw oraz zatrzymywanie cieczy. Dzięki temu chronią dany obszar przed wilgocią. Stanowią rozwiązanie o bardzo wysokiej wytrzymałości – są odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne oraz biologiczne. Przy tym są także bezpieczne dla środowiska. 

Ostatnia grupa to geokompozyty, stanowiące połączenie wszystkich poprzednich materiałów. Pozwalają na wzmocnienie gruntu pod nawierzchnię dróg.