Lakiery do parkietu

Drewno jako najpopularniejszy materiał budowlany na świecie służy również do tworzenia parkietów. Parkiety z drewna to niezwykła elegancja, jest to rozwiązanie jedno z droższych jeżeli chodzi o posadzki.

Drewno nadaje klasy, ciepła, dystynkcji. Żeby parkiet drewniany mógł cieszyć oko przez długie lata, trzeba o niego dbać. Musi być należycie zabezpieczony – w zależności od warunków dla których był projektowany. Większość takich posadzek projektowana jest dla wnętrz, jednak prawdopodobnie znajdziemy miejsca gdzie takie parkiety również znajdują się na świeżym powietrzu. Do zabezpieczenia takiej powierzchni służą lakiery do parkietu. Drewno jakie będzie służyło za budulec parkietu powinno charakteryzować się odpowiednimi parametrami, ponieważ narażone może być na intensywne działanie sił zewnętrznych. Przede wszystkim musi być odporne na ścieranie, zarysowania oraz wgniecenia. Poza tym wykazywać powinno się odpornością na wilgoć. Popularnym drzewem do pozyskania drewna na parkiet jest dąb. Daje mocne, wytrzymałe drewno. Ale materiał ten należy wspomóc. I tutaj jest rola dla lakierów. Lakier do parkietu musi wykazywać się wyjątkowymi właściwościami – powinien nadawać tworzyć powierzchnię twardą, optymalnie odporną na czynniki zewnętrzne, chroniącą drewno pod nią przed wodą, brudem, ścieraniem. W bardzo dużej mierze to właśnie od lakieru zależy trwałość parkietu

Generalnie dzieli się lakiery do drewna na rozpuszczalnikowe (chemiczne) i wodorozcieńczalne.

Poniżej kilka podstawowych rodzajów lakierów do drewna w kontekście ich użycia na parkiecie.

Generalnie można przyjąć zasadę że do parkietu z drewna miękkiego, takiego które pracuje, lepiej stosować elastyczny lakier, czyli albo uretanowy lub jeszcze lepszy wybór ze względu na poprawione właściwości w zakresie wytrzymałości mechanicznej – czyli lakier do drewna uretanowo-alkidowy. Takim drewnem jest na przykład sosna także buk. Z kolei drewno jesionu używane jest do bardzo eksploatowanych powierzchni, tu można polecić lakier poliuretanowy który tworzy bardzo twarda i odporną na ścieranie i zarysowania warstwę ochronną.
Lakier jako środek służący kreacji wizualnej parkietu. Parkiet z drewna to niezwykle silnie oddziałujący element na charakter i aurę danego pomieszczenia. Parkiet kojarzy się z najwyższą elegancja i kulturą, wystrojem prosto z pałacu. Do takiego wykończenia podłogi jak najbardziej pasują meble klasyczne, chociaż drewno jest na tyle uniwersalnym materiałem pod kątem designu że umeblowanie nowoczesne, odpowiednio dobrane jak najbardziej może pasować. Parkiet drewniany to niezwykle mocny akcent aranżacyjny. Dobierając odpowiedni lakier, możemy zastosować powierzchnie matową lub z połyskiem.