Mieszkanie nowe czy używane?

Marzenia o własnym mieszkaniu zazwyczaj rozpoczynamy od zastanowienia się nad tym, gdzie chcielibyśmy mieszkać oraz czy wybrać nieruchomość z rynku wtórnego czy z pierwotnego. Obecnie rynek nieruchomości oferuje wiele możliwości, dlatego wybór wcale nie jest taki prosty, jak może się wydawać.

Nowe czy używane?

Nie wystarczy znaleźć mieszkania i je kupić, jeśli nie mamy pojęcia o rynku nieruchomości, warto wcześniej zrobić rozeznanie. Ważna będzie lokalizacja, metraż, udogodnienia, cena. Najlepiej przejrzeć poszczególne oferty i je ze sobą porównać. Pierwszą decyzją, jaką będziemy musieli podjąć jest wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym, a wtórnym. Obecnie większość osób decyduje się na nieruchomość od dewelopera. Dlaczego?  Kupno lokalu bezpośrednio od dewelopera niesie ze sobą wiele korzyści, a nowe mieszkania na sprzedaż dają duże możliwości aranżacyjne, można urządzić je według własnego uznania, potrzeb oraz oczekiwań swojej rodziny. Oprócz tego firma deweloperska daje zazwyczaj możliwość zaplanowania układu pomieszczeń, wyboru materiałów, mebli i dodatków, tak więc można samodzielne stworzyć wystrój wnętrz. Dużą zaletą nowych mieszkań na sprzedaż jest także możliwość montażu sprzętu i rozwiązań, które oszczędzają energię, tak więc można liczyć na niższe opłaty za media. Oczywiście nowe mieszkanie od dewelopera to zazwyczaj nieco większy koszt, niż lokal z rynku wtórnego. Z drugiej strony kupując mieszkanie z drugiej ręki, najprawdopodobniej będzie trzeba je wyremontować, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jedno i drugie rozwiązanie ma wady i zalety, to jakie wybierzemy w dużej mierze będzie zależeć od tego, gdzie chcemy mieszkać oraz jaki mamy budżet. 

Nieruchomość od dewelopera – o czym pamiętać?

Nowe mieszkanie na sprzedaż to bardzo dobre rozwiązanie, niemniej jednak przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, warto dokładnie prześledzić działalność dewelopera. Między innymi należy sprawdzić, czy firma działa zgodnie z prawem, ma odpowiednie pozwolenia oraz nie jest w trakcie ogłaszania upadłości. Nie każdy inwestor będzie godny zaufania, dlatego dla własnego dobra, warto wcześniej sprawdzić, w jakiej kondycji finansowej jest wybrany wykonawca. Nieruchomość od dewelopera ma dużo korzyści, nie chodzi tylko o to, że można dowolnie zaaranżować przestrzeń, ale także o to, że jest to nowe budownictwo. Budynki są stawiane z wykorzystaniem nowoczesnej technologii, tak więc będą cieplejsze, co więcej można liczyć na szereg udogodnień. Pamiętajmy, że nowe mieszkania na sprzedaż to nie tylko lokal, ale także na przykład komórka lokatorska czy garaż. Ze względu na to, że obecnie konkurencja wśród deweloperów jest duża, to można liczyć na zniżki i promocje. Co więcej, cenę nieruchomości można negocjować i chociaż w tym wypadku mamy nieco mniejsze możliwości, niż kupując mieszkanie z rynku wtórnego, to tak czy inaczej w ten sposób można będzie zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy.