Operacje zaćmy Warszawa

Schorzenie to polega na powstawaniu plamek lub zmętniałych obszarów na zwykle przezroczystej soczewce oka, co utrudnia promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki, a w konsekwencji upośledzenia ostrości widzenia. Im  zmętnienia na soczewce oka większe, tym większe pogorszenie się ostrości wzroku u chorego. Wrodzona lub degeneracyjna choroba oczu, prowadząca do zmętnienia soczewki. Jest jedną z przyczyn ślepoty.

Na zaćmę cierpi około 20 mln ludzi w różnym wieku na całym świecie. W Polsce liczbę tę szacuje się na około 800 tys. osób. Wykonuje się operacje zaćmy Warszawa jak i wielu innych miastach Polski.  Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki. Będąca stanem fizjologicznego procesu starzenia się soczewki zwykle występuje jako zaćma starcza. Innymi  przyczynami zaćmy są urazy i stany zapalne oczu oraz choroby ogólnoustrojowe, a szczególnie cukrzyca. Niektóre leki przyjmowane zarówno ogólnie jak i miejscowo mogą znacznie przyspieszać rozwój zaćmy.

Obniżenie ostrości wzroku jest głównym objawem zaćmy, które nie może zostać skorygowane odpowiednio dobranymi szkłami okularowymi W zależności od typu zaćmy pacjenci mogą zgłaszać oślepienie przez jaskrawe światło, np. reflektory nadjeżdżających samochodów, a czasem paradoksalnie poniekąd poprawę widzenia z bliskiej odległości z powodu przesunięcia refrakcji w kierunku krótkowzroczności charakterystycznego dla zaćmy jądrowej.

Wizyta przedoperacyjna przeprowadzana przed operacją usunięcia zaćmy pełni kluczową pracę dla dania całkowitego bezpieczeństwa pacjentowi oraz maksimum zadowolenia z wyników osiągniętych po operacji wszczepienia nowych soczewek. Badanie kwalifikacyjne prowadzone przez lekarzy obejmuje pełne kompleksowe badanie okulistyczne wraz z problemem okulistycznym ze określonym uwzględnieniem wszystkich i miejscowych czynników ryzyka i oceną soczewki po rozszerzeniu źrenicy. Operacje zaćmy budowane są w Stolicy. Wytwarzane są obowiązkowo badania pomocne w oparciu o nowe kryteria światowej chirurgii okulistycznej w ramach badania kwalifikacyjnego.

Objawy zaćmy zwykle rozwijają się bezboleśnie przez wiele lat. Stopniowo coraz większa część soczewki gałki ocznej  niestety ale mętnieje. Chory może początkowo nie zauważać żadnych symptomów w łagodnych przypadkach zaćmy. Pierwszym objawem schorzenia może być zazwyczaj nieostre widzenie. Niektórzy zaczynają wtedy częściej przecierać okulary, gdyż podejrzewają, że przyczyną tego stanu są brudne szkła. Pojawia się również zjawisko olśnienia przy patrzeniu na źródła światła, powodowane rozszczepieniem promieni świetlnych na zmętnieniach soczewki. W polu widzenia mogą też występować małe plamki lub miejsca, w których wzrok nie jest całkiem. W skutek zaćmy możemy mniej intensywnie i wyraźnie dostrzegać kolory oraz możemy mieć trudności z oglądaniem telewizji jak i podczas czytanie.