Po co wykonywane jest RTG zębów?

Po raz pierwszy RTG zębów zostało wykonane w Stanach Zjednoczonych 1 lipca 1934 r. Od tego momentu medycyna posunęła się do przodu, a formy leczenia zębów są coraz lepsze i mniej bolesne.

RTG zębów, czyli prześwietlenie zęba

Otóż, rtg zębów łódź to nic innego jak prześwietlenie zęba promieniami X. Tak jak wykonuje się prześwietlenie złamanej ręki, aby sprawdzić w jakim stopniu uszkodzone są kości, tak wykonuje się RTG zębów w Łodzi, aby ocenić ich stan zapalny. RTG zębów w wielu miastach wykorzystywane jest w celach diagnostycznych, jeżeli na gołe oko lekarz nie jest w stanie ocenić z jakim problemem zgłasza się pacjent i co może dziać się w środku poszczególnych zębów.

Rodzaje RTG zębów

Dzisiaj mówi się o kilku rodzajach RTG zębów. Te prześwietlenia dzieli się na zdjęcia:

  • pantomograficzne – zdjęcie panoramiczne, dzięki nim można ocenić stan całościowego uzębienia, na zdjęciu widoczne są zęby, które się zatrzymały, jak również można ocenić rozmieszczenie poszczególnych korzeni.
  • cefalometryczne – na ogół dotyczą pacjentów, którym zalecane jest leczenie ortodontyczne, na zdjęciu widoczne są tkanki miękkie czaszki, kości, zatok przynosowych, lekarze zalecają je w przypadku podejrzeń wad zgryzu,
  • punktowe – na zdjęciu widoczny jest na ogół jeden ząb, swoim zasięgiem ten rodzaj zdjęcia maksymalnie może objąć cztery sąsiadujące ze sobą zęby.

RTG zębów ze względu na promieniowanie X może być szkodliwe, aczkolwiek przy jego wykonaniu są stosowane wszelkie zasady bezpieczeństwa.