dom

Pompa c. o. do budynku – jaki model będzie najlepszy?

Pompa c. o., czyli istotne kwestie związane z zakupem urządzenia

Pompa c. o.

Instalacja grzewcza opierająca się na systemie centralnego ogrzewania wymaga zakupu urządzenia, jakim jest pompa c. o. Najczęściej stosuje się modele obiegowe, które tworzą wymuszony obieg i generują w nim odpowiednie ciśnienie, które transportuje gorącą wodę do wszystkich grzejników obecnych w instalacji. W budynkach piętrowych o rozległej instalacji urządzenia te mają wysoko postawioną poprzeczkę, muszą bowiem równomiernie dostarczyć ciepło do każdego pomieszczenia. Z tego względu warto dobrze zastanowić się przed zakupem i wybrać urządzenie, które będzie w stanie obsłużyć całą instalację, a także zapewnić jej bezawaryjność i oszczędność w funkcjonowaniu. 

Stając przed decyzją wyboru odpowiedniej pompy c. o., należy zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów, od których w głównej mierze zależą jej wszystkie najważniejsze cechy. Należą do nich: 

– wydajność urządzenia – model musi być dokładnie dobrany do danej instalacji, by był w stanie zasilić ją w całości. W innym przypadku, jeśli jest za słaby, nie będzie w stanie dostarczyć medium do najdalszych elementów systemu, co spowoduje niedogrzanie budynku. Warto zwrócić uwagę na parametry, które determinują wydajność urządzenia – pozwoli to na określenie, czy dane urządzenie sprawdzi się w danej instalacji grzewczej.  

– energooszczędność – im bardziej energooszczędne urządzenie, tym mniejsze koszty związane z jego funkcjonowaniem poniesie właściciel. Wiele tanich modeli wykorzystuje przestarzałe technologie, które dopuszczają do dużych strat w energii elektrycznej – sprawia to, że pobierają jej o wiele więcej, niż potrzebują do działania. W efekcie wykonują tyle samo lub mniej pracy, co droższe modele, a rachunki za prąd są przy nich o wiele wyższe. Z tego względu warto wybrać pompy c. o. o klasie energooszczędności na poziomie A lub wyższym – mimo, że ich cena początkowa jest wyższa, jest to inwestycja, która szybko się zwróci. 

– poziom hałasu – niewielu klientów zwraca na to uwagę przy zakupie, nie jest to bowiem parametr, który wpływałby bezpośrednio na działanie urządzenia czy jego wydajność. Tymczasem wiele urządzeń tego typu jest hałaśliwych, co wpływa na brak komfortu mieszkańców, którzy korzystają z danej instalacji grzewczej. Warto wybierać ciche modele nowoczesne, które emitują bardzo niski poziom hałasu.  

– producent – oczywiście warto zwrócić uwagę także na producenta pompy c. o. – obiegowe modele od sprawdzonych, renomowanych producentów odznaczają się wyższą żywotnością, wykorzystują także nowocześniejsze i lepiej przetestowane rozwiązania, dzięki czemu mogą służyć dłużej i lepiej.  

– cena – dla wielu osób oczywistą wartością, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest cena urządzenia – lepiej jest wybrać model pompy c. o. przynajmniej ze średniej półki cenowej, ponieważ będzie odznaczał się niższą awaryjnością i większą energooszczędnością, niż najtańsze urządzenia. Warto więc zdecydować się na model pochodzący od renomowanego producenta, który spełni wszystkie oczekiwania i bezawaryjnie posłuży latami.