Poradnia ortopedyczna, a leczenia złamań kręgosłupa

Złamania kości dotykają osoby w każdym wieku. Do złamań u dzieci dochodzi zazwyczaj podczas zabaw, gier w piłkę, zajęć na w-f. Najczęściej są to złamania kości piszczelowej, kości ramiennej lub kości przedramienia. U osób starszych złamania mogą być związane z osteoporozą kość. Zdarzają się również złamania kręgosłupa. Leczenie kręgosłupa jest długie i uciążliwe. Jednakże podejmując leczenie ortopedyczne pod okiem dobrego fachowca chory ma szansę odzyskać stuprocentową sprawność ruchową.Poradnia ortopedyczna świadczy diagnostykę i leczenie na najwyższym poziomie, w konsultacji z lekarzami innych specjalizacji – kardiologa i urologa.

Leczenie ortopedyczne złamań – jak przebiega?

Najwięcej złamań odnotowuje się u dzieci pomiędzy 7, a 10 rokiem życia. Głównym powodem są upadki na ziemię, dlatego złamania dotyczą częściej kończyn górnych niż dolnych. Osoby starsze, u których pojawiły się zmiany kostne związane z osteoporozą znacznie częściej przy niegroźnych upadkach łamią kości.

Na złamania spowodowane osteoporozą narażone są bardziej kobiety po menopauzie, dlatego ortopedzi zalecają im ćwiczenia ruchowe, oddechowe oraz udział w zajęciach psychoterapeutyczncyh.

Złamania kości objawiają się zniekształceniami kończyn, patologiczną ruchliwością wzdłuż kości długich, słyszalnym trzeszczeniem i uczuciem tarcia odłamków kości, bólem, pojawieniem się krwiaków, obrzęków, zasinień.

Ortopedyczne leczenie złamań polega na nastawieniu kości oraz jej unieruchomieniu do czasu powstania wzrostu. W kolejnym czasie prowadzona jest rehabilitacja i konsultacje w poradni ortopedycznej.

Leczenie złamań kręgosłupa w poradni ortopedycznej

Lekarz ortopeda zajmuje się leczeniem złamań kręgosłupa. Złamanie kręgosłupa może być wynikiem wypadku komunikacyjnego, upadku podczas jazdy na nartach, łyżwach, skoku do wody.

Złamaniu kręgosłupa towarzyszy silny ból promieniujący do kończyn, brzucha lub klatki piersiowej oraz ograniczenie ruchowe. Przy złamaniu kręgosłupa istnienie ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego u korzeni nerwowych, dlatego leczenie powinno odbywać się pod okiem ortopedy.

Dodatkowo pacjent z podejrzeniem złamania kręgosłupa poddawany jest obserwacji neurologicznej. W poradni ortopedycznej uzyskać można konsultację kardiologiczną oraz urologiczną.

W diagnostyce złamań stosuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, które pozwalają uzyskać znacznie bardziej szczegółowy obraz niż zwykły rentgen.

Przy stabilnych złamaniach kręgosłupa prowadzi się leczenie nieoperacyjne pod okiem ortopedy. Zazwyczaj zleca się stosowanie gorsetu gipsowego przez pierwsze 4 do 6 miesięcy.

Kiedy złamanie kręgosłupa dotyczy odcinka piersiowo-lędźwiowego stosuje się leczenie czynnościowe – ćwiczenia izometryczne mięśni brzucha i pleców, a następnie zakłada się gorset ortopedyczny.

Złamanie niestabilne, którym towarzyszy ucisk na nerwy oraz złamania dwóch pierwszych kręgów szyjnych leczy się operacyjnie.

Każde złamanie kręgosłupa jest niebezpieczne i wymaga konsultacji i leczenia ortopedycznego. Wizyty w poradni ortopedycznej nie należy odkładac, bowiem niepodjęcie leczenie może doprowadzić do uszkodzeń rdzenia kręgowego, włącznie z jego przerwaniem.