Zabezpieczenie koryta rzeki

Obszary wodne, takie jak rzeki, jeziora czy sztuczne zbiorniki wodne wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, które pozwoli utrzymać wodę w jednym miejscu. Niektóre zbiorniki nie wymagają sztucznego wsparcia, jednak pozostaje wiele akwenów, które zagrażają obszarom zurbanizowanym.

Ścianki szczelne są z powodzeniem stosowane w przypadku niezwykle ważnych procesów jak regulacja rzek o dużym korycie lub wysokim stanie wody. Do produkcji specjalistycznych grodzic wykorzystuje się różne tworzywa i surowce takie jak drewno, beton czy metal. Jednak najbardziej funkcjonalnym i trwałym rozwiązaniem są grodzice winylowe.

Grodzice winylowe

Ściany oporowe wykonane z polichlorku winylu, bardziej znanego pod skrótem PCV, są niezwykle uniwersalne i wykorzystywane nie tylko w inżynierii wodnej, ale znajdują swoje zastosowanie także w infrastrukturze lądowej. Użycie polimerów termoplastycznych zapewnia doskonałą trwałość produktów przeznaczonych do użycia w obszarach wodnych, ponieważ nie ulegają korozji. Są również wysoce odporne na działanie czynników atmosferycznych, które naruszają struktury grodzic drewnianych czy metalowych. Ponadto wytwarzanie grodzic winylowych odbywa się przy zastosowaniu innowacyjnych technologii bez użycia dodatkowych spojeń, co zapewnia produktom niewrażliwość na niskie i wysokie temperatury. Powierzchnia ścian oporowych wykonanych z plastiku jest również niepodatna na uszkodzenia mechaniczne: zarysowania, pęknięcia czy rozwarstwienia. Winylowe ściany oporowe są produktem w pełni ekologicznym, który może być poddany procesowi recyklingu.

Zastosowanie ścianek szczelnych

Winylowe ściany oporowe z uwagi na swoje świetne parametry techniczne posiadają niezwykle szeroki wachlarz zastosowań. Grodzice powszechnie stosuje się jako element regulacji koryt rzecznych, kanałów czy zatok morskich. Dzięki uniwersalnej budowie z łatwością dostosowuje się do naturalnego ukształtowania gruntu.

Tworzenie grobli w sztucznych akwenach wodnych za pomocą grodzic winylowych jest niezwykle proste i szybkie. Brzeg rzeki czy jeziora pozostaje nienaruszony dzięki barierze ochronnej w postaci niezwykle wytrzymałej ściany odgradzającej suchy ląd od wody. Podmywanie i erozja w tym przypadku nie stanowi problemu.

Ściany oporowe PCV wspierają istniejące systemy przeciwpowodziowe dzięki swojej nieprzepustowości i jednolitej strukturze. Grodzice winylowe wykorzystywane są również w trakcie prac modernizacyjnych wałów przeciwpowodziowych, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia.

Ścianka szczelna, podobnie jak elementy systemów przeciwpowodziowych, działa jako bufor bezpieczeństwa w przypadku terenów, które zagrożone są skażeniami biologicznymi czy chemicznymi. Grodzice w tym przypadku odgradzają zbiorniki wodne czy wody gruntowe od obszarów, na których znajdują się wysypiska śmieci, zakłady przetwórstwa chemicznego czy inne zakłady przemysłowe wykorzystujące substancje szkodliwe.

Grodzice PCV powszechnie wykorzystuje się również na suchym lądzie. Są świetnym rozwiązaniem w przypadku skarp, nasypów czy wykopów z różnego rodzaju kruszywa, które wymagają odpowiedniego podparcia. Plastikowe ściany oporowe charakteryzują się bardzo estetycznym wykończeniem, dlatego też idealnie wpasują się w stylistykę każdego ogrodu.

Grodzice winylowe to świetny sposób na obniżenie kosztów inwestycji oraz skrócenie jej realizacji. Ściany oporowe PCV są bardzo łatwe w montażu i doskonale adaptują się na trudnych obszarach. Niższy koszt materiału nie oznacza jego słabej jakości. Grodzice winylowe to gwarancja jakości i bezpieczeństwa.